Kezd s gyakorlott akvaristkkal egyarnt elfordul, hogy megbetegszenek a halai. Ilyenkor az els s legfontosabb dolog az, hogy felismerjk, uszonyosunk valban beteg-e, azaz a normlistl eltr, betegsgre utal tneteket mutat-e, vagy csak a gazdi paranois. Ez utbbi esetben a halakkal nincs is tovbbi teendnk.
Egyrtelm jele a halbetegsgnek a hastrfogat erteljes megnvekedse (pldul hasvzkr esetn) vagy az apr, daraszer pttyk megjelense az szkon s a testen (darakr). De betegsgre utalnak a vres sebek, feklyek s a kros lefogys is.
Sajnos a halak eleinte jl titkoljk betegsgket, csupn tvgytalanok s kevsb mozgkonyak. Ksbb pedig mr azrt nehz szrevenni a rendellenessget, mert a kr elrehaladtval sszehzzk szikat s tbbnyire behzdnak valahova - ha mg van annyi erejk.
Mitl betegszenek meg a halak?
A megbetegedsek s elhullsok gyakran a rossz tartsi krlmnyekre vezethetk vissza. A halak ugyanis alapveten nem hajlamosak a megbetegedsekre, a hirtelen krnyezetvltozsokra viszont rosszul reaglnak. A tartsi hibk miatt bekvetkezett stresszhats immunrendszerk gyenglshez vezet, ezzel fogkonyabb tve ket a klnbz vrusok, baktriumok s parazitk okozta megbetegedsekre. Nzzk, mik a leggyakoribb betegsgek!
Mrgezs
Az egyik leggyakoribb elhullsi ok a mrgezs, mely sokszor a szrberendezs rossz vagy hinyos mkdsnek a kvetkezmnye. Ilyenkor a bomlstermkek (mint az ammnia, nitrit, nitrt) felhalmozdnak a vzben, s ezeknek az anyagoknak a jelenlte egy bizonyos hatron tl mr mrgez a halak szmra. De mrgezses illetve fulladsos tneteket okozhatnak a szennyezett illetve nem megfelelen letiszttott dekorcis berendezsek is.
Vrusos megbetegeds
Nos, a betegsgek kztt ez a legkevsb ismert, feltrt terlet. Mindssze egyetlen vrus okozta betegsgrl tudunk, s ez nem ms, mint a lymphocystis vrusa . Ez a fertztt hal uszonyn fehres, karfiolszer dudorokat okoz s tbbnyire csak a legyenglt halakon mutatkozik. Sajnos hatsos gygymd nem ismert, azonban egyes halszakrtk (az rtkes s stressztr halaknl) a kvetkez gygymdot alkalmazzk: a tumort egy les pengvel lemetszik, a sebhelyet pedig betadinnal ferttlentik, majd a halat visszaengedik a vzbe.
Bakterilis megbetegeds
Itt mr tbb krokozra is gyanakodhatunk. Ide sorolhatjuk a halak hasvzkrjt, melyet klnbz baktriumfajok okoznak, azonban a krkp kialakulshoz tbbnyire hajlamost tnyez jelenlte is szksges. A betegsg leggyakoribb krokozja az Aeromonas hydrophila . A kezels ltalban antibiotikumos frdetsbl ll, melynek idtartama 5-10 nap. Ehhez ki kell kapcsolnunk a kls szrst, a szellzst azonban rdemes fokoznunk. Az ajnlott hatanyag-tartalom 100 liter vzre 18-20 mg nifurpirinol hatanyag Prefurnt vagy Aquafurant.
A baktriumos megbetegedsek kzl val a halgmkr is. Ez sajnos - jelenlegi ismereteink szerint gygythatatlan - gy a beteg egyedeket meg kell semmisteni az egszsges halak vdelme rdekben. Ha halunk tvgytalan, lesovnyodik, gbk s feklyek jelennek meg a testn, akkor a halgmkrra gyanakodhatunk. Ezek a tnetek azonban egyltaln nem jellegzetesek, gy a betegsg jelenltre csak a laboratriumi vizsglatok adjk meg a biztos vlaszt. A halgmkr radsul zoonzis is, teht emberre is tterjedhet. Ilyenkor gmk jelennek meg a kzen s a karon, a mi esetnkben ez szerencsre jl s gyorsan gygythat, csak orvoshoz kell fordulni a tnetek szlelsekor.
Mechanikai srlsek, karcolsok, harapsok nyomn szintn megjelenhetnek bakterilis fertzsek. Erre a fent emltett antibiotikumos kezels j hatssal van, azonban az eredmnyes gygyuls rdekben meg kell szntetnnk a kivlt okot is (agresszv halfaj, les dekorci).
Gombs megbetegedsek
Itt kt fontos betegsget kell megemltennk. Az egyik a halpensz (Saprolegnia fajok), mely tbbnyire a mechanikai srlseken vagy a bakterilis-parazits fertzs miatt kialakult hmsrlseken keresztl fertzi meg a halat. Sokszor az antibiotikumos kezels utn kerl be a szervezetbe, ugyanis az elsdleges krokoz kiiktatsval - versenytrs hinyban - knnyedn megfertzheti kedvencnket.
Tneteknt fehr, szrksfehr, vattaszer bevonat alakul ki a srlt hmfelleten. A betegsg jl kezelhet xanthacridin oldattal, FMC-vel vagy sera mycopurral. Kevesen tudjk, hogy az ikrk elpenszesedst is ez a gomba okozza, mely szintn jl kezelhet xanthacridin oldattal.
Parazits megbetegeds
A leggyakoribb megbetegeds a darakr, melynek krokozja az Ichthyophthirius multifiliis nev csills, egysejt parazita. A betegsg nevt jellegzetes tneteirl - a hal testn, szin s szemn megjelen fehr, daraszer pontokrl - kapta. A betegsg ers vakarzsi ingerrel jr (kpzeljnk csak el egy vakarz halat), melynek kvetkezmnyeknt kedvenceink srlnek, s a srlt felletek utat engednek a tovbbi krokozknak. Kezelse trtnhet malachitzld oldattal, FMC-vel s Protostoppal is.
A ftyolbetegsg is gyakori a halaknl, melyet az Costiodis, Chilodinosis vagy Trichodinosis nev ostoros egysejt okoz. A betegsg tneteknt ftyol- vagy lepelszer, homlyos bevonat kpzdik a halon, mely szintn vakarzsra ingerli. Orvoslsra a darakrnl emltett szerek alkalmasak.
Meg kell emltennk a brsonybetegsget vagy oodinosist, melyet a Piscinoodinium pillulare okoz. Ez a krokoz rendkvl ellenll, gy az akvarisztikai felhasznls gygyszereket gyrt cgek kln gygyszert fejlesztettek ki ellene, ilyen pldul a Sera Oodinopur, azonban tbbek szerint a Formit-frd is hatsos.
A blrzkeny fajok gyakori elhullst a Spirionucleus elegans okozza. Ez a nyolc ostorral rendelkez egysejt, heveny hurutos blgyulladst okoz (de nhny baktrium is ilyen tneteket idzhet el), melynek tneteknt hurutos hasmens, fehres-tltsz, sokig vonszolt rlk , bgyadtsg, tvgytalansg, bestteds vagy kivilgosods jelentkezik. Gygykezelsre a 250 mg metronidazolt tartalmaz Klion tablettt alkalmazzuk, 2-4 napos tarts frdetssel, 100 literenknt 1-1,5 tablettt feloldva. Fontos azonban az arnyok betartsa, tladagolssal ugyanis szintn a halak hallt okozhatjuk.
sszefoglalsul teht azt mondhatjuk el, hogy ha a halakat ignyeiknek megfelelen tartjuk, akkor sok betegsgtl vhatjuk meg ket. Azonban ha mgis feltn fejt valamilyen betegsg akvriumunkban, konzultljunk halszakrtkkel, mieltt nclan, mer j szndkbl, hzilag kezelnnk halainkat. Ugyanis a fent emltett hatanyagok, csak s kizrlag az adott betegsgre s a megfelel mennyisgben alkalmazva gygytanak! |